kalendarium wydarzeń

The Baltic House Lab 2015 to międzynarodowe przedsięwzięcie kulturalne , na które składa się wystawa główna oraz interdyscyplinarne imprezy towarzyszące.

Na wystawę główna zapraszamy do Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Będą tam prezentowane prace twórców polskich oraz artystów z krajów nadbałtyckich. Wydarzenia towarzyszące będą odbywać się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków tramwaju wodnego w Gdańsku – wzdłuż Motławy i Martwej Wisły.

KALENDARIUM WYDARZEŃ:

4 września I piątek I 16:00 I Kanał Raduni przy Wielkim Młynie w Gdańsku / ul. Korzennna 33/35
Prezentacja pracy Eko Wyspa z udziałem twórców

Inauguracja projektu „Eco Island Lab” na wodzie

4 września, w ramach inauguracji projektu „Eco Island Lab” na wodzie, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Cultura21 zapraszają na panel dyskusyjny. Marcin Gerwin i Monika Górska będą rozmawiali z twórcami Eko Wyspy: Stine Avlund i Olegiem Koefedem. Tematem dialogu będzie, jak projekt „Eco Island Lab” może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju w Gdańsku, a także w jaki sposób mieszkańcy Gdańska mogą wesprzeć funkcjonowanie „Eko Wyspy”.

Zapraszamy Was na inaugurację! Po rozmowach, razem z panelistami i publicznością, przejdziemy do akcji na Eko Wyspie. Tratwy zostaną zwodowane i ochrzczone.

Laboratorium Eko Wyspy to projekt badający życie w mieście. W pierwszej części projektu, z pomocą lokalnych sił, zbudowaliśmy małą „wyspę” z myślą o zwodowaniu jej. Głównym założeniem projektu było zbadanie i zrozumienie, jakie są najlepsze warunki dla żywego systemu w mieście. Platforma powstała ze zrecyklingowanych materiałów, takich jak: drewno, palety oraz – dla dodania wyporności – z pustych butli po gazie i plastikowych butelek. Całą konstrukcję stworzono prototypowo na miejscu, w oparciu o dostępne zasoby.   W trakcie trwania tych laboratoryjnych badań, zadawaliśmy i odkrywaliśmy nowe pytania dotyczące procesu powstawania, uczyliśmy się od „miejsca” próbując zrozumieć jego przeszłość i możliwy scenariusz na przyszłość, jak również marzenia i pragnienia uczestników laboratorium.

Druga część projektu została zatytułowana „Uwyspawiamy się” i polegała na zanimowaniu, udomowieniu przestrzeni, która powstała na tratwach-wyspach i wokół nich. Do udziału w warsztatach filozoficznych upcyclingowych zostali zaproszeni członkowie Fundacji Forum oraz dzieci w wieku 6-14 lat. Celem praktycznym warsztatów było „udomowienie” dwóch tratw – poprzez zbudowanie metodą upcyclingu elementów, które uczynią tratwy wyspami zamieszkiwanymi. Celem filozoficznym warsztatów było zanalizowanie procesu zadamawiania się. Celem metodologicznym warsztatów było utworzenie międzypokoleniowego dialogu między dwiema docelowymi grupam wiekowymi i dobra zabawa.

Pierwsza część projektu odbyła się w dniach 1–11 lipca 2015 w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie w Gdańsku w ramach programu rezydencyjnego projektu The Baltic House Lab 2015. Koordynatorka: Anna Miler

Druga część, warsztatowa, prowadzona była przez Monikę Górską z pomocą Alicji Żarkiewicz, w ogródku przy Ratuszu Staromiejskim w dniach 19-28 sierpnia.

Cultura21 (Dania) – Øko Ø / Eco Island / Eko Wyspa Eko wyspa to jedno z wydarzeń z serii lokalnych interwencji badających proces tworzenia i życia pomiędzy różnymi grupami ludzi, materialnymi zasobami i miejscami. Øko Ø / Eko Wyspa odbyła się już wcześniej jako miejskie laboratorium w 2014 roku w Amager, w Kopenhadze. Każde miejsce traktowane jest jako wyjątkowa sytuacja, a celem jest: uczyć się i przekazywać z miejsca na miejsce. Projekt prowadzony był przez organizację Cultura21, we współpracy z lokalnymi partnerami. Cultura21 składa się z trzech niezależnych organizacji lokalnych i działa jako międzynarodowa sieć zajmująca się „kulturą samowystarczalności”. Projekt Eko Wyspa wywodzi się od kopenhaskiej grupy Cultura21.

Projekt prowadzony jest przez architektkę Stine Avlund i filozofa Olega Koefoeda zajmującego się projektami zaangażowanymi, konsultacjami, badaniami i edukacją.

dr Marcin Gerwin – z wykształcenia politolog, temat jego doktoratu to „Idea i praktyka kształtowania zrównoważonego rozwoju jako wyzwanie współczesnych przemian globalnych”. Jest współzałożycielem Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, która doprowadziła do wprowadzenia pierwszego w Polsce budżetu obywatelskiego na poziomie miasta. Jest autorem książki „Żywność i demokracja”. Publicysta „Dziennika Opinii”.

mgr Monika Górska – absolwentka filozofii i kulturoznawstwa, pedagog starająca się krzewić nowatorskie podejścia do uczenia się/nauczania. Poza nauką fascynuje ją abstrakcja – ta zakorzeniona w wszelkich przejawach sztuki. Praktykuje filozofię mody, rozwija warsztat jako kostiumograf. Od kilku lat aktywnie wspiera życie kulturalne Trójmiasta poprzez prowadzenie Trójmiasto za Free i Warsztaty za Free na facebooku oraz poprzez pracę w branży kreatywnej – w galeriach sztuki przy wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych czy innych projektach.

Alicja Żarkiewicz – animatorka i edukatorka, z wykształcenia socjolożka (specjalizacja psychologia społeczna) i kulturoznawczyni. Współzałożycielka Kolektywu Twórczego MAMYWENE. Tworzy i prowadzi warsztaty plastyczne, ekologiczne i przyrodnicze. Fascynatka rękodzieła opartego na upcyclingu. W pracy często wykorzystuje materiały z recyklingu oraz pokazuje w jaki sposób dawać nowe życie starym przedmiotom.

4 września
I piątek I 18:00 I Centrum Świętego Jana / ul.Świętojańska 50

Inauguracja projektu the Baltic House 2015

WERNISAŻ WYSTAWY THE BALTIC HOUSE
LIVE PERFORMANCE – SQ (AKA SOUND QUARTET), SZWECJA
(Thomas Bjelkeborn – elektronika, Paul Pignon – instrumenty dęte drewniane)
(więcej o inauguracji projektu)

5 września I sobota I 17:00 I Wiosny Ludów – przystanek tramwaju wodnego

Otwarcie ogrodu zaprojektowanego przez grupę Reshtki (Sara Podwysocka, Maria Ostrowska) z udziałem lokalnych mieszkańców.

10 września I czwartek I 12:10 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego * (bilety)
Rejs z przewodnikiem
Poznajemy lokalne historie i ciekawostki.
Opowiada: Piotr Mazurek

11 września I piątek I 20:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Waterpieces (67 min., wersja anglojęzyczna)
Pokaz wybranych video art prac z łotewskiego Festiwalu Sztuki Współczesnej i Video „Waterpieces” w Tallinie uzupełniony komentarzem łotewskiej artystki Lindy Konone.

12 września I sobota I 14:00 I Centrum Świętego Jana 
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
Chętnych zapraszamy następnie do wspólnego spaceru Pobrzeżem na Żabi Kruk i przyłączenia się do spotkania i wykładu „Miasto+”

12 września I sobota I 17:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Think tank: Miasto +
O mądrym wykorzystaniu nowych technologii opowie i sprawdzonych pomysłach na włączenie osób starszych w miejskie działania opowie Martyna Obarska
(szczegółowe informacje)

15 września I wtorek I 18.30 I Centrum Świętego Jana
Koncert „Temple of Art” Grzech Piotrowski
(organizator Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Europejskim Centrum Solidarności, Narodowym Muzeum Morskim oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury zapraszają na koncert „Świątynia Sztuki”, który odbędzie się 15 września o godz. 18.30 w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

W programie wydarzenia:
•    Koncert Grzech Piotrowski Oktet „Cztery Żywioły”;
•    Mapping artystyczny wnętrz Centrum Św. Jana;
•    Prezentacja wystawy projektu Baltic Lab House Nadbałtyckiego Centrum Kultury;

W ramach koncertu Grzech Piotrowski Oktet „Cztery żywioły” zostaną zaprezentowane utwory inspirowane muzyką końca XIX wieku połączone z jazzem i otwartą improwizacją. Artysta najchętniej określa ten styl jako „muzyka filmowa improwizowana”. Grzech Piotrowski zaprosił do nagrania płyty, której wydanie zaplanowano na jesień 2015 r. Marcina Wasilewskiego na fortepianie, Michała Barańskiego na kontrabasie. Robert Luty zagra na perkusji oraz Atom String Quartet. Koncert w Św. Janie będzie okazją do przedpremierowego zapoznania się z najnowszym materiałem Grzecha Piotrowskiego.

Koncert w Centrum Św. Jana jest artystyczną inauguracją Bałtyckiego Forum Kultury, które potrwa od 15 do 18 września w Gdańsku. W ramach Forum odbędą się także konferencja „Kultura jako narzędzie rozwoju społeczno – ekonomicznego regionu” w Europejskim Centrum Solidarności oraz Spotkanie Ministrów Kultury Państw Morza Bałtyckiego
oraz najważniejszych grup eksperckich międzynarodowych platform współpracy bałtyckiej, które odbędą się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Bałtyckie Forum Kultury jest głównym wydarzeniem w ramach priorytetu Kreatywność, Prezydencji Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji o Bałtyckim Forum Kultury i Konferencji można znaleźć na stronie baltyk.mkidn.gov.pl. Zapraszamy do rejestracji!

Wstęp na koncert w Centrum Św. Jana oraz konferencję w Europejskim Centrum Solidarności jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

17 września
I czwartek I 15:15 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
* (bilety)
Rejs z przewodnikiem.
Poznajemy lokalne historie i ciekawostki;
Opowiada: Piotr Mazurek
Po rejsie zapraszamy na performance „Uczucie oceaniczne”, który odbędzie się na przystanku Nabrzeże Zbożowe w Nowym Porcie.

17 września I czwartek I 16:30 I Nabrzeże Zbożowe (Nowy Port) – przystanek tramwaju wodnego
Performance „Uczucie Oceaniczne”
„Uczucie oceaniczne” to dyptyk performance, zainicjowany przez twórców młodego pokolenia gdańskiej ASP. W jednej przestrzeni symultanicznie performerzy odniosą się do żywo komentowanego „uczucia oceanicznego”, czyli uczucia, które jednoczy człowieka z otoczeniem, własnym ciałem i umysłem.
(szczegółowe informacje)

18 września I piątek I 20:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Pokaz filmów dokumentalnych w reżyserii Nevilla Gabie
„Afloat”, „Heroes of The Sea” (wersja anglojęzyczna)
Wrażenia reżysera z pobytu pośród mniejszości specjalizującej się w budowie łodzi wioślarskich, a także z podróży na pokładzie rosyjskiego statku towarowego importującego drewno z Estonii do przystani na rzece Crouch, nieopodal miejsca, gdzie znajduje się wrak statku Beagle, na którym podróżował Karol Darwin.
Wprowadzenie: Marta Szymańska

19 września I sobota I 14:00 I Centrum Świętego Jana
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie

19 września I wtorek I 17:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Think Tank: Przedsiębiorczość miast i obszarów wiejskich.
Wykład i dyskusja, prowadzenie Anna Miazga (prezes zarządu Kaszubskich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Kartuzach i Kościerzynie)
(szczegółowe informacje)

20 września I niedziela I 12:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Eko – Piknik: rekreacja – sztuka – edukacja:
Eko-warsztaty, teatr tańca, koncert, impro, gry, zabawy i konkursy. Gospodarzem pikniku będzie aktor Wojciech Tremiszewski.
(szczegółowe informacje)

24 września I czwartek I 12:10 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego * (bilety)
Rejs z przewodnikiem
Poznajemy lokalne historie i ciekawostki.
Opowiada: Piotr Mazurek

25 września I piątek I 20:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Pokaz filmów z cyklu “Świątynie kultury”: „Filharmonia Berlińska, reż. Wim Wenders; „Rosyjska Biblioteka Narodowa”, reż. Michael Glawogger; Więzienie Halden, reż. Michael Madsen (3×26 min., z polskimi napisami)

Filmy przedstawiają indywidualne spojrzenie trzech słynnych reżyserów na trzy ikoniczne europejskie budowle, potraktowane jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury.
Wprowadzenie: Maksymilian Bochenek

26 września I sobota I 14:00 I Centrum Świętego Jana
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie

26 września I sobota I 17:00 I Żabi Kruk – przystanek tramwaju wodnego
Think Tank: Miejskie Ogrody – kultywowanie partycypacji.
O tym czym jest urban gardening opowie Barbara Tusk
(szczegółowe informacje)

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA
* z wyjątkiem rejsów tramwajem wodnym (obowiązują bilety, według aktualnego cennika ZTM Gdańsk – 10 zł)