Eko Wyspa …od początku do końca!

Instalacja, która od dwóch tygodni unosi się na wodzie kanału Raduni przy ulicy Korzennej budzi duże zainteresowanie. Nie mniej ciekawa jest historia jej powstania.

Logika zaprowadzi Cię z punktu A do B. Wyobraźnia zabierze Cię wszędzie — Albert Einstein

Eko-Wyspa została stworzona w ramach projektu The Baltic House LAB przez architektkę Stine Avlund i filozofa Olega Koefoeda zajmującego się projektami zaangażowanymi, konsultacjami, badaniami i edukacją. Oboje wywodzą się z kopenhaskiej grupy Cultura21 i to właśnie w Kopenhadze, w dzielnicy Amager, Øko Ø / Eko Wyspa odbyła się już wcześniej jako miejskie laboratorium w 2014 roku, gdzie realizowano działania z tzw. action philosophy.

Oleg i Stine przybyli do Gdańska na początku lipca – dzięki gościnie CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie stworzyli przez 10 dni strukturę nośną eko-wyspy. Procesowi budowy „czegoś” z „niczego”, czyli upcyklingu*, towarzyszyło poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące związków Gdańska z wodą i rozwijania tu specjalnych stref ekologicznych.

W sierpniu dalszą rozbudową Eko-Wyspy pokierowała Monika Górska podczas międzypokoleniowych warsztatów filozoficznych upcyklingowych pt. Uwyspowiliśmy się!

A oto opis budowy wyspy według uczestników i prowadzących te warsztaty:

„Zbudowaliśmy Eko Wyspy jako nasze miejsca wyobrażone współpracując międzypokoleniowo.

Jedni z nas mieli 5 lat, inni – 75. Nic na tych tratwach nie jest przypadkowe. Każdy inaczej rozumiał proces zadomowienia się – także patrząc poprzez perspektywę doświadczenia życiowego – i co innego stworzył dla udomowienia tratw. Dzieci skupiły się na takich potrzebach jak zabawa i wprowadziły na wyspę kolory czy krokodyla wypchanego folią do pakowania. Dorośli myśleli ozawieszeniu firanki w oknie, hamaku – odpoczynku, latarni morskiej – bezpieczeństwie. Wyspy mają swoje nazwy nadane przez uczestników: Gdańskie Delikatesy, Sen na jawie, Wyspa Skarbów. […]”

Uczestnicy:

To my zbudowaliśmy Eko Wyspy:

Maria, Barbara, Roma, Krystyna, Ewa, Jurek, Jacek, Andrzej, Jola, Maria, Jola, Jerzy, Stefan, Zbyszek, Tytus, Magda, Maciek, Michał, Mateusz, Olga, Agnieszka, Anna, Magda, Alicja, Monika, Stine, Oleg

Materiały:

Materiały użyte do zbudowania i udomowienia tratw:

stare tkaniny, plastikowe butelki, kobiałki, stare palety, drewniane skrzynki, sznury, ziemia do kwiatów, sadzonki wrzosu, stara folia do pakowania, szyszki, kamienie, słoiki z piwnicy, świeczki LED, ozdobne wstążki, zakrętki plastikowe, drewniana dykta, drut”.

Organizatorem Projektu „The Baltic House LAB2015” jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Więcej informacji: www.baltichouselab.com

Kontakt: Magdalena Zakrzewska-Duda, magdalena.zakrzewska@nck.org.pl, tel. 604 944 64

Monika Górska, monika.gorska1988@gmail.com

*Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o

wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. (żrodło: Wilipedia)

fot/ KCHO Krzysztof Olechnowicz

_DSF3051 _DSF3088 _DSF3057 _DSF3072 _DSF3112 _DSF3120 _DSF3143 _DSF3146 _DSF3204 _DSF3221 _DSF3337 _DSF3339 _DSF3347 _DSF3359 _DSF3369 _DSF3386 DSCF3135 DSCF3141 DSCF3157 DSCF3163 DSCF3175 _DSF5765 - Kopia